Yogaya Nasıl Başlanır

Derler ki yoga için yeterince esnek olmadığını söylemek, banyo yapmak için çok kirli olduğunu söylemek gibidir. Yani yogaya başlamanızın önünde aslında hiçbir engel yoktur. Her yaşta, fiziksel durumunuz ne olursa olsun yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Düzenli yoga pratikleri sonucunda zaten gerekli esnekliğe kavuşacak, zamanla daha zorlu pozisyonları yapmaya başlayacaksınız.

Yogada pozları tam doğru şekilde ya da mükemmel yapmak nihai hedef değildir. Esnek olmak da nihai hedef değildir. Ellerinizin üzerinde durmanız ya da zorlu yoga pozlarını gerçekleştirmek de nihai hedef değildir. Yogada asıl önemli olan, daha önceden yapamayacağınız ve gerçekleştiremeyeceğinize inandığınız durumları, zaman içinde gerçekleştiriyor olduğunuza şahit olmaktır. Yoga matına hissetmek için çıkılır, başarmak için değil aslında.

Siz de peki tamam yogaya başlamak istiyorum, fakat yogaya nasıl başlanır diye düşünüyorsanız yazımınızın devamını okuyun.

Yogaya Başlamak İçin 5 Önemli Adım

  • Bir yoga çeşidi seçin: Farklı tarz ve zorluklarda yoga eğitimi veren çeşitli yoga kursları vardır. Bunlar arasında kısa bir araştırma yapıp, öncelikle sizin için en uygun olan yoga çeşidinde karar kılın. Çoğu yeni başlayan için Hatha Ve Vinyasa Yoga harika bir seçim olacaktır. Çünkü bu iki yoga türü de temel stillerdir. Deneyim kazandıkça farklı yoga türlerine yönelebilirsiniz.
  • İyi Bir Yoga Kursu Bulun: Yogaya başlarken deneyimli bir öğretmenin rehberliğinde başlamanız çok önemlidir. Öğretmeniniz size duruşlar hakkında açıklayıcı bilgiler verirken, duruşlar sırasında size yardımcı olur ve yanlışlarınızı düzeltir. Ayrıca yoga stüdyolarının enerjisi ve ortamları eşsizdir. Bir çok yeni yoga arkadaşı edinmeniz de cabası! Size uygun yoga kursunu bulmak için, çevrenizdeki yoga stüdyolarını araştırın ve fiyatlarını öğrenin.
  • Online Bir Kursa Kayıt Olun: Eğer ben kursa gitmek istemiyorum, evimi bir yoga stüdyosuna dönüştürmek istiyorum diyenlerdenseniz, online bir yoga kursuna kayıt olabilirsiniz. Yogaya nasıl başlanır diyerek internette araştırma yaptığınızda pek çok online kurs bulabilirsiniz. Bu kurslara kayıt olduğunuzda, size bir rehber öğretmen atanır ve videolar eşliğinde her gün düzenli yoga dersleri alabilirsiniz.
  • Ücretsiz Yoga Çalışmalarına Katılın: Eğer kurslar ya da online eğitimler için bütçeniz elverişli değilse, siz de ücretsiz yoga toplantılarına ve çalışmalarına katılabilirsiniz. Genellikle profesyonel yoga eğitimcileri tarafından düzenlenen bu etkinlikler ücretsizdir. Etkinlikler sırasında, çeşitli yoga asanaları yapılırken, keyifli sohbetler ve meditasyonlar da toplantıya dahil edilir.
  • DVD Satın Alın: İnternet ve ünlü pek çok kitap ve DVD mağazasında yoga ile ilgili DVD leri her zaman bulabilirsiniz. Fiyatları uygundur ve yeni başlayanlar için mükemmeldir. İçlerinde genellikle yoga hakkında temel bilgileri ve çeşitleri aşamaları içerirler.
  • Sosyal Medyayı Kullanın: Günümüzde artık hemen her sosyal medya platformunda yoga ile ilgili sayfalar, gruplar ve sohbet odaları bulunuyor. Sosyal medya üzerinden insanlar yogaya nasıl başlanır, hangi yoga çeşitleri benim için uygundur gibi soruların cevaplarını arıyorlar. Siz de bu ortamlarda yeni arkadaşlar edinebilir, onlarla yoga deneyiminiz hakkında sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın denediği farklı yoga pozisyonlarını deneyerek ile yoga serüveninize değişiklik katmış da olursunuz.