Yoganın Faydaları Nelerdir

Günümüze kadar yoga disiplinin sağlığa sunduğu faydaları bulmak için çok çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Yoganın faydaları nelerdir sorusu üzerine yoğunlaşan çalışmalar, genel anlamda yoga egzersizlerinin kalp kasları ve solunumu kuvvetlendirdiğini, endokrin (iç salgı) sistem ve gastrointestinal (mide- bağırsak) işlevlerini normalleştirdiğini göstermektedir. Bunun yanında yoga vücut duruşunuzu düzeltir, güç, dayanıklılık ve bağışıklığı arttırır. Zihinsel sağlığınızı da olumlu yönde etkileyen yoga, genel olarak ruh halinizi de düzeltir. Konsantrasyon ve hafızanız gelişir.

Yoga; beden ve zihninizin aynı anda verimli ve berrak bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yoganın Çeşitli Faydaları

Üzerinde çalıştığınız yoga tipine göre ve zorluk seviyelerine göre, yoganın vücuda farklı faydaları vardır. Hatha ve Iyengar yoga çeşitleri, diğer türlere oranla daha nazik ve yavaş kabul edilir. Bikram ve Power yoga türleri ise daha hızlı ve zorlayıcıdır.

 • Çok yönlü fitness : Düzenli uygulamada yogayı aslında bütün bir spor paketi gibi düşünebilirsiniz. Sayısız yararları vardır ve en belirgin olanları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Sağlığınız güçlenir.
 • Zihinsel gücünüzü arttırır.
 • Fiziksel gücünüzü ve kaslarınızı geliştirir.
 • Yaralanmalardan korunmanızı sağlar.
 • Vücuda detoks yapar.
 • Kilo Kaybı İçin Yoga : Fazla kilolarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz, yoga burada da yardımcınızdır. Güneşi selamlama duruşları ve Kapalbhati nefes egzersizlerinin kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Ayrıca düzenli yoga uygulamaları ile diyetiniz konusunda daha seçici olmaya başlarsınız. Bu da fazla kilo sorununu kökünden çözmek için harika bir yoldur.
 • Yoga Stresi Azaltır : Her gün birkaç dakikanızı yogaya ayırmak, gün içinde üzerinizde biriken stresi uzaklaştırmak için harika bir yoldur. Yoga duruşları, nefes egzersizleri ve özellikle meditasyon stresi azaltmak için bire birdir. Yoga ile stresi hem bedeninizden hem de zihninizden uzaklaştırırsınız.
 • İç Huzur İçin Yoga: İç huzur da yoganın faydaları nelerdir sorusuna diğer bir cevabımızdır. Hemen hepimiz günlük hayatlarımızda iç huzuru yakalamak için, deniz kıyısında olmak gerektiğini ya da güzel manzaralara dalıp gitmek gerektiğini düşünmüşüzdür. Yoga sayesinde iç huzurun aslında kendi içinizde başladığını öğrenirsiniz.
 • Bağışıklık Sisteminiz Kuvvetlenir: Vücuttaki düzensizlikler zihni etkiler, aynı şekilde zihindeki problemler de vücudu. Düzenli yoga pratikleri ile kan dolaşımınız artar ve vücudunuzdaki kaslar kuvvetlenir. Hastalıklara yakalanma ihtimaliniz düşer.
 • Enerjiyi Arttırmak İçin Yoga: Günün sonunda siz de kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, yogayı deneyin. Yoga sayesinde enerjinizi tekrar toplarsınız. Öğle yemeği molanızda yapacağınız 10 dakikalık bir meditasyon, günün devamı için pillerinizi yeniden şarj eder.

En temel anlamda yoganın faydaları nelerdir bu yazımız ile öğrenmiş oldunuz. Yogaya başladığınız andan itibaren siz de bu faydalara tanık olacak ve bir daha yogayı hayatınızdan hiç çıkarmak istemeyeceksiniz.