Yoga Ekipmanları Nelerdir

Evet sonunda yogaya başlamaya karar verdiniz ve doğrudan eğitim alabileceğiniz bir yoga kursuna yazıldınız. Ya da bilgisayarınızın başında, pek çok yoga videosu izlediniz ve evinizde yogaya başlama kararı aldınız. Bu güzel seçiminizden ötürü sizleri kutluyoruz! Fakat şimdi, yoga asanalarını yani duruşlarını yapmanızda ve diğer yoga disiplinlerini gerçekleştirmenizde gerekli pek çok ekipman bulmanız gerekiyor.

Yoga, Hindistan’da asırlardan beri uygulanmaktadır. O dönemde, günümüzdeki gibi modern yoga ekipmanları elbette bulunmuyordu. Fakat, asanaları düzgün şekilde gerçekleştirmek ve vücudun esnekliğini arttırmak için muhtemelen eski halklar da bir takım ekipmanlardan yararlanmışlardır.

İsterseniz gelin, siz yoga ekipmanları nelerdir diye düşünürken, biz yazımızın devamında bunları sıralayalım.

Yoga Ekipman ve Aksesuarları

  • Yoga Matı: Kaliteli bir yoga matı, yoga için ön koşuldur. Piyasada yoga için özel olarak üretilmiş pek çok mat vardır. Bunların içinden, kaymayan ve uzun süre yoga serüveninizde size eşlik edecek olanı seçmeniz önemli. Farklı kalınlıklarda üretilir.

 

  • Yoga Blokları : Yoga egzersizlerinde en çok kullanılan ekipmanlardan sayılır. Bazı duruşları gerçekleştirmenizde, omuzlarınız, kollarınız ya da bacaklarınızı destekleyerek size yardımcı olur. Farklı malzeme, renk ve ölçü seçenekleri mevcuttur.

 

  • Yoga Tekerliği : Fiyatı baştan sizi korkutsa da, aslında asanalar için harika bir yardımcıdır. Özellikle yogaya yeni başlayanlar için, omurganın esnemesine ve bazı hareketlere hazırlanmanıza destek verir. Yoga ekipmanları nelerdir diye düşünenlere, ilk iş kaliteli bir yoga tekerleği edinmelerini öneririz.

 

  • Yoga Kemeri: Vücudunuzu esnetirken, hareketlerde size kolaylık sağlar. Bu kemerleri kullanarak, belli duruşları çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

  • Yoga Çorabı : Yoga geleneksel olarak çıplak ayak ile yapılır. Fakat, tabanında bulunan özel materyaller sayesinde kaydırmayan yoga çoraplarını da kullanabilirsiniz.

 

  • Minderler : Farklı ebat ve çeşitlerde yoga minderleri bulunur. Genellikle, yoga egzersizlerinizin bitimindeki gevşeme egzersizlerinde kullanılır. Vücudunuza destek olur ve rahatlamanızı kolaylaştırır.

 

  • Havlu : Asana çalışmalarınız sırasında oldukça terleyeceğinizi baştan söyleyelim. Bu sırada, kullanmanız için yanınızda bir havlu bulundurmanız yararınıza olacaktır.

 

  • Yoga battaniyesi: Bu örtüler çalışmalar sırasında yoga matının üzerine serilerek, terleme ile oluşan kaymaları engellemeyi hedefler.

 

Yoga ekipmanları nelerdir sorusuna en temel cevap bu aksesuarlardır. Bunların yanında; gevşeme anlarında kullanmak için kum dolu göz torbaları, kaslarınızı rahatlatmak için kullanabileceğiniz ayak ve vücut masaj ruloları ve elbette meditasyon minderleri bulunmaktadır. Ayrıca, yoga kursları için özel olarak üretilen, hareketleri kolay yapmanızı sağlayan yoga sandalyeleri ve tavana montaj edilen hamaklar mevcuttur.