Sıcak Yoga Nedir

Sıcak Yoga, belli bir dereceye kadar ısıtılmış (genellikle 40 santigrat derece) bir oda içerisinde yapılan, bir dizi hızlı ve zorlayıcı 26 adet yoga duruşundan oluşan yoga çeşididir. Sıcak yoganın vücut esnekliğini arttırdığı ve vücuda kuvvet verdiği yapılan çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca bu yoga pratiği ile kan dolaşımı artar, vücut zararlı radikal ve toksinleri daha çabuk atar. Stres azaltıcı olması da sıcak yogayı oldukça popüler kılan özelliklerinden biridir.

“Sıcak” Neden Gerekli

Sıcak yoga nedir sorusunu soranlar, sıcak niçin gerekli sorusunu da sorarlar. Odada sağlanılan yapay ısı ve nem, vücudun lenfatik sistemlerini aktive eder. Böylelikle, kan dolaşımı artarak, organların ve hormonal bezlerin metabolik süreçleri hız kazanır. Vücut, toksinleri daha hızlı ve etkili bir şekilde atmaya başlar. Buna ek olarak ısı, metabolizmayı hızlandırır ve yoga hareketleri ile birleştiğinde kardiyovasküler aktiviteyi de hızlandırır. Isı ile birleşen yoga hareketleri, vücudun kuvvet ve sağlık kazanmasına yardımcı olurken, kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Isının ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği, gevşemeyi kolaylaştırdığı, kronik ağrılar üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sıcak yoga özellikle fibromiyalji, artrit ve karpal tünel sendromu olanlarda başarılı sonuçlar vermektedir.

Sıcak Yoga Çeşitleri

  • Bikram Yoga : Sıcak yoganın orijinal ve resmi ismidir. Yapay olarak ısıtılmış bir odada, 90 dakika boyunca, 26 adet zorlu yoga hareketinin arka arkaya yapılması sistemine dayalıdır. Duruşlara konsantre olmak için nefes tekniklerinden yararlanılır.
  • Power Yoga: Nefes üzerine yoğunlaşırken, daha zor hareketleri daha hızlı bir tempoda yapmaya dayanan yoga türüdür. Eğitmenleri yoga akışını gerçekleştirirken, genellikle görsel bir baş yapıt sunar. Sıcak yoga nedir diye soranlara, power yoga akışından bir sekans izletebilirsiniz.
  • Vinyasa Akışı: Nefes ile hareketi dinamik bir şekilde bağlayarak, eğitmenin öncülüğünde ve onun seçtiği hareketler doğrultusunda serbest bir akışa dayalı yogadır.

Sıcak yoga nedir sorusuna verilebilecek en uygun cevaplar bu 3 yoga stilidir. Fakat unutulmamalıdır ki, batı dünyasında en çok popüler olanı Bikram Yoga’dır. Bunun haricinde, pek çok yoga kursu özel ısıtmalı stüdyolarında kendi sıcak yoga kurslarını vermektedirler.