Pilates Topu İle Yapılabilecek Hareketler

Spor salonlarında gördüğünüz o büyük sevimli toplar ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Pilates topu ile yapılabilecek hareketler o kadar çoktur ki, farklı boyutlardaki bu egzersiz topları aslında sadece Pilates’e yardımcı olmakla kalmaz, çok farklı vücut egzersizleri için de kullanılabilir. Vücut direncini arttırmak, kalp kaslarını kuvvetlendirmek ve dengeyi sağlamak için mükemmel yardımcılardır. Düz bir zeminde bu topları hareket ettirerek yaptığınız her bir hareket, kasların normal bir egzersize oranla daha çok çalışmasını sağlar. Bu toplar ayrıca, yaralanmalardan ve kazalardan sonra, vücut işlevlerinde azalmalar yaşayan kişiler içinde çok iyi birer rehabilite aracıdır.

Pilates topu ile yapılabilecek hareketlere başlamadan önce kendinize doğru boyuttaki topu seçmeniz gerekecektir. Bu topların ebatları 20 cm’den başlar ve 90 cm’ye kadar gider. Uygun top boyutunu seçerken, kendi boyunuzu da hesaba katmanız gerekecektir. Örneğin;

  • Boyunuz 155 cm’den kısa ise, 45 cm’lik bir top,
  • Boyunuz 155 ile 170 cm arasında ise, 55 cm’lik bir top,
  • Boyunuz 173 ile 185 cm arasında ise, 65 cm’lik bir top,
  • Boyunuz eğer 188 cm’den uzunsa, 75 cm’lik bir top kullanmanız gerekecektir.

Kendinize uygun Pilates topunu seçtikten sonra, şimdi hareketlenmeye başlayabilirsiniz!

Pilastes Topu ile Temel Egzersizler

  • Top Üzerinde Hafifçe Zıplayın: Başlangıçta kulağa komik gelebilir fakat oldukça faydalı bir egzersizdir. Zıplarken, hareketi yapabilmek ve dengenizi kaybetmemek için temel vücut kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.
  • Mekik Hareketi Yapın: Topun üzerine oturun. Ayaklarınız yerde ve kalça hizanızda açık olsun. Kollarınızı kavuşturun ve topun üzerine yatın. Daha sonra klasik mekik hareketinde olduğu gibi, ileri geri hareketler yapın.
  • Bacaklarınızla Pilates Topunu Kaldırın: Yerde serili matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Ellerinizi ense bölgenizde kilitleyin. Topu iki bacağınızın arasına alın. Bacaklarınızı düz tutarak, topu yukarı kaldırmayı deneyin. Bacaklarınız zemine dik olduğunda durun.
  • Bacak Kaslarınızı Kuvvetlendirin: Ayaklarınız yerde ve dik bir duruşta olacak şekilde topa oturun. Ayaklarınızın açıklığı kalça genişliğinizde olsun. Bir ayağınızı yere paralel olacak şekilde kaldırın ve 10 saniye boyunca tutun. Ardından aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Pilates topu ile yapılabilecek hareketler çok fazladır. Biz sadece en temel ve basit olanlara değinmeye çalıştık. Siz de internet üzerinden Pilates toplarıyla ilgili videolar izleyebilir, yeni hareketleri nasıl yapabilirsiniz öğrenebilirsiniz.