Pilates Nedir

Pilates, yogaya benzerliği ile dikkat çeken, 1800’lü yıllarda  Joseph Hubert Pilates tarafından icat edilmiş fitness sistemine verilen isimdir. Aslen, I. Dünya Savaşı yıllarında, savaşta yaralanan askerleri tekrar sağlıklarına kavuşturmak ve güçlerini yeniden kazandırmak amacı ile oluşturulmuştur.

Pilates egzersizlerinde yaralanma riski çok düşüktür. Bu bakımdan ağır sporlar yapmak istemeyen pek çok kişi tarafından tercih edilir. Vücudunuzun çekirdeğini hedef alır. Pilates ile birlikte; karın, oblik, bel arkası, iç ve dış kalça kaslarınız çalışır. Böylelikle kas dayanıklılığınız artarken, esneklik kazanır, denge ve iyi bir duruş gerçekleştirmiş olursunuz. Her pilates hareketi, 5 temel unsurdan meydana gelir : nefes, servikal (omurga) uyum, kaburga ve kürek kemiklerinin dengelenmesi, pelvik hareket kabiliyeti ve karın kaslarının kullanımı.

Pilates hareketleri neredeyse tüm vücudunuz ile etkileşim kurmanızı sağlar. Basit hareketler ile başladıktan sonra, çeşitli ekipmanlar yardımı ile daha zorlu hareketlere geçebilirsiniz. Pilateste, yapabildiğiniz hareketlerin her zaman daha zor ve bir üst devre hareketi vardır. Pilates nedir sorusunun cevabı, zaman içinde tüm vücut sistemlerini mükemmel bir derecede pozitif yönde geliştiren bir fitness dalı olmasıdır.

Kimlerin Pilates Yapması Sakıncalıdır?

Her yaştan ve cinsiyetten kişi pilatese başlayabilir. Fakat bunun yanında bazı özel durumları olan kişilerin pilates nedir sorusunu sormak yerine aşağıdaki hususları dikkate almaları önerilmektedir:

  • Eğer bel ya da boyun fıtığı gibi omurga kaynaklı bir sağlık probleminiz varsa, öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz onay verdiği takdirde, uzman bir pilates eğitmeninden pilates eğitimi alabilirsiniz.

 

  • Vücudunuzun diz, dirsek gibi eklem bölgelerinden önemli bir ameliyat geçirmiş iseniz, pilatese başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

  • Hamile iseniz, hamile bayanlara özel pilates kurslarına katılmalısınız. Hamile Pilatesi olarak da adlandırılan bu özel kurslarda vücudunuza ve bebeğinize zarar vermeyecek hareketler üzerinde yoğunlaşılır. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki, erken doğum riski olan, vajinal kanaması bulunan ve riskli çoklu gebelik yaşayan kadınlar maalesef pilates yapamazlar.

 

  • Pilates nedir diye soruyorsanız, sekiz yaş altı çocukların yapmalarının uygun olmadığı bir spor dalıdır.

 

  • Kalp ve akciğer hastalığınız varsa pilates sizin için doğru seçim olmayabilir.

 

  • Tansiyon problemleriniz varsa, doktorunuza danışmanız ve eğitmeninizi önceden bilgilendirmeniz gereklidir.

 

  • Erken membran rüptürü, plasenta previa ve preeklampsi hastalıklarından müzdarip olanların da, üzülerek belirtmeliyiz ki pilates yapmaları uygun görülmüyor.