Pilates Faydaları Nelerdir

Pilates, vücudun çekirdek kaslarını kullanarak vücudu güçlendirmeye odaklanan bir egzersiz şeklidir. Sağlığınıza baştan aşağıya olumlu etkiler yapar. Pilates de, tıpkı benzeri yoga gibi; duruş, denge ve esneklik üzerinde yoğunlaşır. Pilates yaparken yaralanma şansınız, diğer yorucu egzersiz formlarını yaparkenki yaralanma ihtimalinizden çok daha düşüktür.

Pilates, fiziksel ve zihinsel sağlığın yakından bağlantılı olduğuna inanır. Yumuşak güç antrenmanlarını içeren bu program, çoğu insan için yapması oldukça kolaydır. Egzersizlerde ilerleme kaydettikten sonra daha ileri seviyelerdeki antrenmalara geçme şansı her zaman mevcuttur. Hem yeni başlayanlar hem de profesyonel olarak spor ile ilgilenen herkes için uygundur.

Hayatınızda daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız, hamile ve yaşlı iseniz, ya da önemli bir sağlık probleminiz varsa; Pilates’e başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Siz de pilates faydaları nelerdir merak ediyorsanız, yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Pilates’in Sağlığınız Üzerindeki Faydaları

  • Dik duruş: Pilates, size nasıl doğru şekilde durmanız gerektiğini öğretir ve duruşunuzu düzeltir. Egzersizleri yaparken, vücudunuz daima doğru pozisyonda ve hizadadır. Eğer bel ağrısı şikayetlerinden müzdarip iseniz, Pilates size özellikle iyi gelecektir.
  • Kas tonu: Pilates egzersizleri, günlük hayatta pek fazla kullanmadığınız kaslarınızın da çalışmasını sağlar. İlk zamanlarda biraz ağrı ve acı hissetseniz bile, zamanla kaslarınız güç kazanır ve vücut tonunuz iyileşir. Egzersizler özellikle yaşla beraber kas ve kemik dokusunda kayıplar yaşayan, ileri yaşlardaki kişilerde büyük başarılar sağlar.
  • Karın kasları: Pilates faydaları nelerdir sorusunun cevapları için de en çok hoşunuza giden belki de bu olacak.Pilates, ilk olarak temel kaslarınızı çalıştırmaya odaklandığı için bunların başında da tabii ki karın kaslarınız gelir. Pilates pratikleri size düz karın kasları ve etkileyici bir görünüm kazandır.
  • Esneklik: Yaşlandığımızda gençliğimize nazaran vücut esnekliğimizden çok şey kaybederiz. Pilates başlarda yavaş şekilde bu esnekliği kazanmanıza çalışacaktır. Ardından yapabildiğiniz hareketlere ve sahip olduğunuz esnekliğe siz de inanamayacaksınız! Özellikle düşme kaynaklı yaralanmalardan korunmak için esneklik çok önemlidir.
  • Denge: Pilates size akıl ve zihin bağlantısını öğrettiği zaman, vücudunuz ve yapabildiği hareketler hakkındaki bilinciniz daha çok açılır. Pilates size sadece esneklik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda zihin-beden arasındaki dengeyi de yeniden kazanmanıza olanak tanır.
  • Stres : Yapılan pek çok bilimsel çalışma Pilates egzersizlerinin stresi azalttığını kanıtlamıştır. Egzersiz sırasında aklınızdaki tüm günlük düşünce sıkıntılardan kurtulursunuz. Sadece hareketlere odaklanmanız sayesinde, vücudunuzda stres üreten hormon seviyelerinde azalmalar görülür. Böylece, stres hafifler ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

Pilates faydaları nelerdir kısaca anlatmaya çalıştık. Kendiniz de Pilates yapmaya başlar başlamaz bu faydaları göreceksiniz.