Kolay Yoga Hareketleri Nelerdir

Yoga ile ilgili en muhteşem şeylerden biri de, her yaşta ve dilediğiniz her zaman yogaya başlayabilmenizdir. Yine de yogaya başlamak isteyen herkes en az bir defa kolay yoga hareketleri nelerdir diye düşünmüştür. Yogaya başlamanız için kurallar yoktur. Birçok farklı şekillerde uygulanabilir, böylelikle, duruşları kendi tercihlerinize göre seçmekte ve uygulamakta her zaman özgürsünüzdür. Bir duruşu bir gün sakin bir şekilde, diğer gün ise hızlı ve enerjik bir şekilde yapabilirsiniz. Yoga hareketlerini yapmak için tek ihtiyacınız olan şey, zihninizi boşaltmak ve yoğunlaşmaktır.

Bunun yanında, özellikle yeni başlayanlar hareketleri dikkatlice ve yavaşça yapmak zorundadır. Herhangi bir zorlanma, acı ya da rahatsızlık hissedildiğinde duruşa son verilmelidir. Yogaya başlamadan önce, eğer bir hastalık ya da yaralanma sonrası iyileşme döneminde iseniz doktorunuza başvurmanızı öneririz. Hamilelik dönemi için de özel olarak destek almanız ve yoga pozisyonlarında bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

Özellikle, yogaya yeni başlayanların uygulayabilecekleri kolay yoga hareketleri nelerdir siz de merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyun.

Herkesin Yapabileceği En Kolay 5 Yoga Hareketi

  • Dağ Duruşu (Tadasana) : Genelde tüm yoga pozları bu poz ile başlar. Ayaklarınızın üzerinde dik surun ve ellerinizi göğsünüzde dua eder gibi birleştirin. Omuzlarınızı serbest ve aşağıya doğru tutun, ağırlığınızı iki ayağınızın üzerine verin.
  • Ağaç Duruşu (Vriksasana) : Dağ duruşu ile başlayın. Sol ayağınızı yerde sabit tutun. Ardından sağ ayağınızı yavaşça yerden kaldırın. Ellerinizle sağ ayak bileğinizden tutarak sağ bacağınızı bükün. Sağ bacağınızı sol bacağınızın iç tarafına düz duracak şekilde yerleştirin. Sağ ayak parmaklarınızın ve ayak tabanının sol bacağınızın üzerinde olması gerekir. Ellerinizi, göğsünüzde kalbinizin üzerinde birleştirin.
  • İnek Pozu (Bitilasana) : Yerde elleriniz ve dizleriniz bir masa oluşturuyormuş gibi durun. Elleriniz omuz genişliğinde ve dizleriniz kalça genişliğinde olmalıdır. Nefes alın ve verirken, göğsünüzü tavana doğru kaldırın. Bu poz genellikle, Kedi Pozu ile art arda uygulanır.
  • Kedi Pozu ( Marjaryasana) : İnek pozisyonundayken, sırtınızı yukarı doğru tavan yönünde esnetin. En etkili yöntem kedi ve inek pozlarını art arda tekrar etmektir. Vücudunuzu zıt yönlerde hareket ettirmiş olursunuz.
  • Çocuk Duruşu ( Balasana) : Onarıcı bir pozdur. Ayaklarınızın üst kısmı yere yatay olacak şekilde, diz çöker konumda poza başlayın. Ayaklarınızı hareket ettirmeden, kollarınız önünüzde yere uzanın. Alnınız yere değecek şekilde öne eğilin. Harika bir dinlenme pozisyonudur.

Kolay yoga hareketleri nelerdir, yazımızda sizlere anlatmaya çalıştık.  Unutmayın yogada önemli olan çabalamaktır. Gördüğünüz duruşları mükemmel anlamda gerçekleştirmeniz gerekmez. Sakin ve sabırlı olarak, sürecin keyfini çıkarın.