En Zor Yoga Hareketleri

Hepimiz itiraf etmeliyiz ki, değişik ve zor bir yoga duruşu yapan kimi görürsek görelim gözlerimiz fal taşı gibi açılıyor! Hem kişinin bu duruşu nasıl yapabildiğine hayret ediyoruz hem de yoga duruşlarındaki estetik ve zarafet, deyim yerindeyse hepimizi büyülüyor. Fakat yoga sadece bu zorlu hareketlerden ibaret değil. Aslında duruşlar, nefes egzersizleri ve meditasyon içeren bir yaşam pratiği.

Yogaya ilk başladığınızda, zorlu pozisyonları uygulamayı hemen asklınızdan geçirmeyin. Unutmayın ki yogada önemli olan, devamlılık, konsantrasyon ve sabırdır. Devamlılık önemlidir çünkü hareketleri düzenli bir şekilde tekrar etmezseniz, zamanla kaslarınız esnekliğini yitirir ve tekrar eski hallerine dönerler. Konsantrasyon önemlidir çünkü yaptığınız yoga duruşuna iyi konsantre olmazsanız, hem hareketi doğru yapamazsınız, hem de düşme ve yaralanma riskiniz artar. Sabır önemlidir çünkü, sabretmezseniz o çok beğendiğiniz ve yapmak için yanıp tutuştuğunuz ileri düzeydeki pozisyonları hiçbir zaman yapamazsınız. Yogada adım adım ilerlemek amaçtır. Hatta ilerlemek bile değil, anı deneyimlemektir önemli olan.

Sizlere en zor yoga hareketleri hangileridir göstermek için bir liste hazırladık. Eğer yüreğiniz dayanacaksa listemize bir göz atın!

En Zor 3 Yoga Hareketi

  • Tek el üzerinde ağaç pozu – Eka Hasta Vrksasana : Sanki amuda kalmak yeterince zor değilmiş gibi, bazı deneyimli yogiler ve öğretmenler bunu tek elleri üzerinde yapıyor! En zor yoga hareketlerinden biridir. Bu poz gelişmiş Ashtanga pozisyonlarındandır ve eğer baş aşağı duruşlarda yeterince iyiyseniz yapmanız önerilir. Bu pozu yapabilen şanslı azınlığa dahilseniz eğer, temel vücut kaslarınız mükemmel çalışıyor demektir.

 

  • Kafa ayağa pozu – Sirsa Padasana : Bu poz köprü hareketlerinden en zorlayıcı olanıdır. En zor yoga hareketleri içinde sayılan bu poza bir çok aktör dahildir. Güçlü bir zihinsel odaklanma, sarsılmaz bir denge ve kas güçlerinin muhteşem bir birleşimi.

 

  • Yaralı tavus kuşu pozu – Pungu Mayurasana: Bu poz aslında tavus kuşu pozudur. Tek bir farkla, o da tek bir kol kullanımı. Bu poz bilekleri, omuzları ve kolları güçlendirir. Ayrıca tek kol kullanımı, zihinsel odaklanma yeteneğinizi tam anlamı ile test eder!

Kendinize bir iyilik yapın ve en zor yoga hareketleri için düşünmek yerine, üzerinde çalıştığınız harekete yoğunlaşmayı deneyin. Zaman içinde vücudunuz sizin için tüm limitleri aşacak ve sizi yapmak için çok sabırsızlandığınız o zorlu yoga pozuna ulaştıracaktır.